0 232 332 03 80

SEO PAKETLERİMİZİ İNCELEYİNİZ.

araicon TEKLİF AL

0 232 332 03 80

Geri Dönüşüm Optimizasyonu


Geri Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir ve Neden İhtiyaç Duyulur?

Dönüşüm oranlarını (CR) artırmak için yapılan çalışmaların artmasıyla beraber bu çalışmalar için harcanan bütçeler de giderek artmaktadır. Bu çalışmaları kontrol altında tutmak da bir iş kolu haline geldi. Belli stratejiler ve yaklaşımlar ile daha iyi kullanıcı deneyimini daha az bütçeler ile sağlayabilirsiniz.

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), ziyaretçilerin belirli bir eylemi tamamlama olasılığını artırmak için yapılan optimizasyon çalışmalarını ifade eder.

Şirketlerin %59’u dönüşüm oranı optimizasyonunun (CRO) genel dijital pazarlama stratejilerinde kritik öneme sahip olduğunu belirtmişler. %98’i de CRO’nun dijital pazarlamada önemli bir etkiye sahip olduğunu düşünmektedir.

Diyelim ki birçok alanda çok başarılı işler yapıyorsunuz. Efektif bir SEO, ödemeli arama, sosyal medya ve içerik stratejiniz size iyi trafik getiriyor. Fakat ziyaretçileriniz ilk etapta onları ulaştırmak istediğiniz gollere ulaşmıyorlar. Yani hedeflerinize uygun dönüşmüyorlar.

Dönüşüm, satın alma oranlarından ibaret değildir. E-posta listesine kaydolma, üyelik hesabı oluşturma, bir anketin tamamlanması, aplikasyonunuzun indirilmesi gibi aksiyonlar da dönüşümü ifade eder.

Sitenizin ulaşmak istediği nihai hedef ne olursa olsun, dönüşüm bu eylemin başarıyla tamamlanmasını ifade eder. Belli bir golü tamamlayan ziyaretçilerin toplam trafiğinize yüzdesi gibi goller dönüşüm oranını (CR) verir. E-ticaretteki anahtar metriklerden birisidir.

Econsultancy tarafından yayınlanan son Dönüşüm Oranı Optimizasyon Raporu‘na göre şirketlerin konsantre olması gereken 8 alan var:

A/B ve çok değişkenkli testler
Yapılandırılmış bir yaklaşıma sahip olma
Müşteri yol haritası analizleri (Customer Journey)
Mikro İçerik optimizasyonu
Çevrimiçi anketler/müşteri geri bildirimleri
Alışveriş sepeti terketme analizleri
Segmentasyon
Yukarıdakilerin tamamlayıcılar olarak beraber kullanımı

A/B ve çok değişkenkli testler
Satışlarında kayda değer yaratan şirketler ayda ortalama 6,45 A/B testi ve çok değişkenli testleri tamamlıyorlar. Kıyaslandığında ayda ortalama 2,42 testi tamamlayanların satışları azalmaktadır.

A/B testi nedir? Temelde iki farklı karşılama sayfasını (landing page) biri diğerinden farklı elementlerle kıyaslarsınız. Örneğin satın alma tuşunuzun bir versiyonu yeşil pastel bir renkliyken diğer versiyonu daha gösterişli pembe renkte olabilir. Trafiğinizin yarısına bir versiyonu diğer yarısına da diğer versiyonu gösterirsiniz.

Sonrasında bu ufak değişikliğin tıklamaya ya da satın almaya yönelik dönüşüme etki edip etmediğini ölçersiniz.

Tabii ki bir tuş test edebileceğiniz tel element değildir. Başlıklar, ürün içerikleri, imaj boyutları, düzen, yazı uzunluğu, yazı tipleri vb. bir çok konuda test planlayabilirsiniz. Sayfada olan herhangi bir element test edilebilirdir. İlgili elementin dönüşümü artırma olasılığı varsa mutlaka test etmelisiniz.

Çok değişkenli bir test bir sayfadan birden fazla versiyon ile testi anlamına gelmektedir ve yüksek sayıda trafik gerektirmektedir.

A/B testi son dört yılda firmaların 3’te 2’sinin dönüşüm oranlarını artırmak için en çok kullandıkları metod olmuştur.

oran

Müşteri yol haritası analizleri
Şirketlerin %58’i müşteri yol haritası analizleri üzerine çalışmaktadır ve bu metod en önemli dönüşüm oranı artırıcı metodlardan birisi olmuştur.

Müşteri davranışları gün geçtikçe daha karmaşık ve tahmin edilemez bir hal alıyor. Müşteri yoluclukları ürünlerinize reklam verdiğiniz kanallardan, marka aramalarından, web sitenizi ya da mağazanızı ziyaretten başlayıp sizden ürün satın aldıktan sonra herhangi bir satış sonrası müşteri desteği ihtiyacı başvurusu ile devam edebilir. Dolayısıyla çoklu kanallardan gelen müşterinin davranışlarının takip edilmesi gerekmektedir.

Artık şirketler için dönüşümlerde başı çeken noktaların tespiti için müşterilerini ve müşterilerinin yol haritalarını anlamak çok daha önemli ve karmaşık hale geldi.

Bu çalışmaların faydaları konusunda farkındalık oluştu. Şirketlerin büyük çoğunluğu (%86), artan karlılık ve gelirde müşteri yol haritaları analizlerinin “başlıca fayda sağlayan” olduğunu belirttiler. Şirketlerin %83’ü de müşterilerin yaşadığı darboğaz ve boğuşma noktalarının belirlenmesinde “önemli fayda sağlayan” olduğunu belirttiler.

Mevcut tüm kanallardan veri toplayabilmek müşteri haritasını anlayabilmek için önemlidir, Bunun yanında bu verileri analiz edebilmek ve sonuçlarını uygulanabilir aksiyonlara çevirebilmek için doğru becerilere sahip kişilerle çalışmak gerekmektedir.

Organizasyonlar ayrıca çevrimdışı kaynaklarından da veri toplayıp analiz etmelidir (müşteri hizmetleri ve ana cadde mağazaları gibi). Bu çevrimdışı verileri çevrimiçi verilerle birleştirmeniz, müşterilerinizin gelecekte nasıl davranacağına dair tam ve doğru bir resim çekmenizin tek yoludur.

Tüm bu çalışmalardan sonra çoklu kanallarımızı kullanan müşterileriniz çevrimiçi ya da çevrimdışı kanallarınıdan sadece birisini kullanan müşterilerinizden 4 kat daha değerli müşteriler olacaklardır.

Çevrimiçi anketler/müşteri geribildirimleri
Geribildirimler çeşitli yöntemlerle toplanabilir. Bazıları diğerlerine göre daha kullanıcı dostu yöntemlerdir. Fakat hepsi müşteri deneyimini geliştirmek için kullanılabilir. “Bana sürekli otomatik açılır anket/geribildirim pencereleri (pop-up) göstermeyin.” geribildirimleri dahi müşteri deneyimini geliştirecektir.

Popüler ve daha az rahatsızlık veren yöntemlerden birisi de Net Destekçi Skoru (Net Promoter Score)’dur. Bu doğrudan soruya dayalı bir müşteri sadakati metriğidir. Örnek soru: “Markamızı/ürünlerimizi/servislerimizi çevrenize ne derecede önerirsiniz?”

Nihai net destekçi skoru (NPS), beğenesi düşüklerin oranının (web sitenizle mutlu olmayanların), destekçilerinizin (web sitenizle mutlu olanların) oranından çıkartılmasıyla bulunur. Destekçiler (Promoters) – Beğenisi Düşükler (Detractors) = Net Destekçi Skoru (NPS)

Amazon ve Costco gibi Forbes şirketleri %50-%80 gibi net destekçi skorlarına sahiptir fakat ortalama skorlar %5-%10 civarında hatta negatiftir.

Dönüşüm oranı optimizasyonunun diğer faydaları
Sürekli test etmek sadece dönüşümü artırır anlamına gelmez. Aynı zamanda daha iyi bir kullanıcı deneyimini sağlayacaktır. Bariyerlerin kalkması, formların basitleştirilmesi, navigasyonun daha iyi olması vb. hepsi daha iyi bir müşteri deneyimini sağlayacaktır.

Dönüşüm oranı optimizasyonunun amacı ziyaretçileri goller için manipüle etmek değildir. Zaten web sitesi ile ilgili olan ya da etkileşime geçmiş ziyaretçilerin amaçlarına ulaşmaları için yolculuklarını kolaylaştırmak hedeflenmektedir.

Kaynak: Econsultancy, What is conversion rate optimisation (CRO) and why do you need it?

 

 

 

ssl banka paypal turkcell vodafone avea visa

NEDEN ELİT SEO?

Kurumsal SEO Hizmetleri ( Arama Motoru Optimizasyonu ) Elit SEO Çalışmalarında % 100 ilk sayfa Garantisi verir.
SEO çalışmalarında Hiçbir Müşterimizden Şifre Bilgilerini Almıyoruz, Hacklink yöntemleri ile SEO çalışması yapmıyoruz.
Bütün çalışmalarımız SEO Hizmet Sözleşmesi ile Garanti altındadır.


ELİT SEO SERTİFİKALAR

seo sertifikaları

ELİT SEO - OFİS


857 Sokak, Salihağa iş Hanı No 3 Kat : 4 Daire 422

İzmir / KONAK

Email: info@elitseo.com.tr

TEL: 0 232 332 03 80